Impreza zwana Bitwą Bramkarzy w Twierdzy Zamość z roku na rok się rozrasta i zyskuje coraz większy prestiż nawet poza okręgiem zamojskim. – W pierwszej edycji startowało 52 bramkarzy, teraz rywalizować będzie ponad stu. Przyjadą golkiperzy spoza Zamojszczyzny, m.in. z Chełma, Janowa Lubelskiego, Lubaczowa, Lublina, Puław i Świdnika – informuje Piotr Trześniewski, trener i wychowawca zamojskich bramkarzy, pomysłodawca i organizator imprezy.
W tegorocznej edycji zmieni się formuła rywalizacji. Eliminacje w grupach tradycyjnie rozgrywane będą w pojedynkach systemem „każdy z każdym”. Mecze trwać będą po dwie minuty, a bramkarze będą oddawać strzały na przemian. Zmiana dotyczy fazy finałowej. Nie będzie tradycyjnych pojedynków, natomiast bramkarze będą oceniani w czterech punktowanych kategoriach. – Będziemy bramkarzom wystawiali noty, oceniając ich umiejętności w zagrywaniu piłki ręką i nogą z ziemi oraz w obronie rzutów wolnych i karnych, wykonywanych przez zawodników, zakwalifikowanych do finału. Zmiana podyktowana jest tym, iż w poprzednich edycjach turnieju prym nierzadko wiedli zawodnicy z pola, ponieważ o zwycięstwie decydowały umiejętności strzeleckie, a nie bramkarskie. A nam zależy na rozwijaniu techniki bramkarskiej i docenianiu najlepszych golkiperów, a nie strzelców – mówi Piotr Trześniewski.

Bramkarze mierzyć się będą w siedmiu kategoriach: żaki, orliki, młodziki, trampkarze, juniorzy, seniorzy i kobiety. Rywalizacja rozpocznie się kilka minut po godz. 11. Punktualnie o godz. 11 odbędzie się uroczyste otwarcie imprezy, m.in. z udziałem honorowego patrona bramkarskich zmagań, prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka. Pół godziny wcześniej zaczną się zapisy do poszczególnych kategorii.

Gościem honorowym IV Bitwy Bramkarzy w Twierdzy Zamość będzie Grzegorz Jędrzejewski, pogromca TurboKozaków, bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski artystów i dziennikarzy.

Organizatorzy zadbali naprawdę o wszystko. Nawet o kibiców Roberta Lewandowskiego, Arkadiusza Milika i pozostałych piłkarzy z ekipy trenera Adama Nawałki. Na sobotę, 25 czerwca (godz. 15) zaplanowany jest mecz piłkarskiej reprezentacji Polski ze Szwajcarią, w ramach 1/8 finału Euro 2016 we Francji. Sympatycy naszej narodowej drużyny będą mogli obejrzeć to spotkanie na dużym ekranie, który zainstalowany zostanie na boisku za Rotundą.

Kolejną atrakcją będzie doroczna loteria. – Każdy uczestnik bitwy będzie mógł wylosować nagrodę, ponieważ każdy los będzie wygrywał. Wśród fantów będą m.in. zainstalowane w specjalnych galotach rękawice znanych bramkarzy, koszulki w antyramach, zdjęcia z autografami i różnego rodzaju sprzęt sportowy. Ponadto każdy uczestnik otrzyma od nas pamiątkowy buton i brelok – zapowiada Piotr Trześniewski.

Na zdjęciu laureaci trzeciej edycji bitwy.

MaSzt
środa, 22 czerwca 2016

*

*

*

PS Jednym z fundatorów nagród dla uczestników IV Bitwy Bramkarzy w Twierdzy Zamość jest Wydawnictwo „Izamarka” Marek Sztochel, redagujące oficjalną stronę internetową Hetmana Zamość, wydawca albumu „Piłkarska Zamojszczyzna”.