Jan Janda patronem Akademii Hetmana

12/02/2023

Uchwałą Zarządu K.S. Hetman Zamość Akademia Hetmana będzie nosić imię legendy naszego Klubu, Jana Jandy.
 
Starszym Kibicom tej zasłużonej postaci nie trzeba specjalnie przedstawiać, jednak najmłodszym sympatykom warto przypomnieć kim dla Hetmana był Jan Janda.
 
Jan Janda urodził się 18 maja 1943 roku w Zamościu. Swoją sportową karierę zaczynał Techniku, gdzie grał w latach 1957 – 1960, a następnie przez 18 lat reprezentował Hetmana, zaliczając w tym czasie krótkie epizody w Lubliniance i Stali Kraśnik. W barwach Hetmana zadebiutował w wieku 16 lat, strzelając bramkę wspomnianej wcześniej Lubliniance. 23 listopada 1975 roku rozegrał 500-tny mecz w koszulce Hetmana. Jan Janda był najlepszym zawodnikiem w historii Hetmana. W latach 1965 – 1970 był czołowym piłkarzem Lubelszczyzny, wielokrotnym reprezentantem okręgu i członkiem szerokiej kadry narodowej juniorów. Grał jako środkowy napastnik, zaś pod koniec kariery jako stoper. Ogółem w naszej drużynie rozegrał przeszło 700 meczów i zdobył ponad 300 bramek. Mówi się, że najpiękniejszą bramkę strzelił w pełnym biegu, głową z kilkunastu metrów na Stadionie X-lecia w Warszawie, w reprezentacji okręgu juniorów (był to przedmecz słynnego spotkania Polska – ZSRR w 1960 roku), a w meczu tym zdobył dwa z sześciu goli. „Piłka nożna dla mnie, to przede wszystkim strzelanie bramek, gra ofensywna, z polotem” – mawiał Jan Janda. Z okazji 80-lecia LOZPN został wybrany do lubelskiej jedenastki wszechczasów, jako jedyny, który nigdy nie grał w II lidze.
 
O kilka słów poprosiliśmy syna Jana Jandy, Pana Marka Jandę:
– Przede wszystkim dziękuję za pamięć o moim Ojcu. Nie jest mi łatwo o te kilka słów, bo ta chwila powoduje ogromne wzruszenie i emocje. Dziękuję wszystkim chłopakom z Hetmana za ten gest i mam nadzieje, że w Naszej Akademii wyrosną świetni, młodzi zawodnicy i dzięki nim na Królowej Jadwigi nasi Kibice przeżyją piękne chwile! Jeszcze raz dziękuję – mówi Marek Janda.
 
Fot. Zamościopedia / zbiory rodziny Jana Jandy

NASTĘPNY MECZ

Tabela