Historia

Historia Hetmana Zamość sięga 1934 roku, kiedy to Hetman pojawił się na piłkarskiej mapie Polski, występując jako Strzelecki Klub Sportowy. Od 1935 roku Klub występował już pod nazwą SKS Hetman, odnosząc przy tym szereg sukcesów, spośród których największym był awans do klasy A (wówczas najwyższa klasa okręgowa, odpowiednik drugiego poziomu rozgrywkowego). Po II wojnie światowej Klub został reaktywowany jako Sparta, a następnie Unia, by od 1957 roku powrócić jako Hetman Zamość.

Lata 60. i 70. to okres, w którym barwy Hetmana reprezentował Jan Janda, jedna z legend naszego klubu i bezsprzecznie najskuteczniejszy zawodnik zamojskiego Klubu, który rozgrywając w nim około 800 meczów strzelił niemal 300 goli. Do początku lat 90. Hetman grał na różnych poziomach lig regionalnych. Historycznym dla naszego Klubu sezonem były rozgrywki III ligi w sezonie 1991/1992, kiedy to Hetman Kadex Zamość pod wodzą Włodzimierza Gąsiora i Zbigniewa Pająka awansował do II ligi (odpowiednik dzisiejszej I ligi), doznając w sezonie tylko jednej porażki.

W Hetmanie występowali wtedy tacy piłkarze jak Robert Kulik, Józef Dankowski, Krzysztof Bojda, Tomasz Jurkowski, Władimir Kobziew czy późniejsze legendy klubu Sebastian Łukiewicz, Mariusz Pliżga, Grzegorz Płoszaj oraz Andrzej Pidek. Wymieniając najlepszych zawodników Hetmana przełomu lat 80. i 90. nie sposób pominąć wychowanków klubu, braci Andrzeja i Wojciecha Rycaków, którzy zawsze z zaangażowaniem i sercem reprezentowali biało-zielono-czerwone barwy. Obaj z Hetmana trafili później do ówczesnej I ligi – obrońca Wojciech od sezonu 1995/1996 występował w barwach Stali Mielec, zaś grający na pozycji napastnika Andrzej był piłkarzem Pogoni Szczecin. W historii Klubu z pewnością zapisał się również sezon 2001/2002, kiedy to do Zamościa powrócił duet trenerski Gąsior – Pająk. Hetman zakończył wtedy rozgrywki na 7. miejscu, a w poczet legend klubu wpisał się jeden z najlepszych napastników w historii zamojskiego zespołu – Jacek Ziarkowski, który z dorobkiem 22 bramek sięgnął po koronę króla strzelców II ligi. Po tym sezonie Ziarkowski zwrócił uwagę klubów Ekstraklasy, trafiając ostatecznie do Odry Wodzisław i w sumie rozgrywając w Ekstraklasie w różnych klubach 52 spotkania. Wspominając znanych zawodników Hetmana, nie sposób pominąć również byłych reprezentantów Polski – Seweryna Gancarczyka, który po rozegraniu 40 spotkań w zamojskim klubie, z powodzeniem reprezentował barwy m.in. Lecha Poznań, Górnika Zabrze i Metalista Charków, a także Przemysława Tytonia, wychowanka klubu, który jeszcze w wieku juniora opuścił Zamość robiąc międzynarodową karierę piłkarską. Z pewnością jedną z najbarwniejszych postaci, które reprezentowały Hetmana był Prejuce Nakoulma, który po rozegraniu 14 spotkań i strzeleniu 7 bramek błyskawicznie przeniósł się do Górnika Łęczna, aby stamtąd wypłynąć na szerokie wody, występując we francuskim FC Nantes oraz dwukrotnie sięgając po medal Pucharu Narodów Afryki z reprezentacją Burkina Faso.

Hetman odnosił sukcesy również w Pucharze Polski dwukrotnie dochodząc do ćwierćfinału. W sezonie 1993/1994 podopieczni Wiesława Wieczerzaka ulegli Legii Warszawa. W Hetmanie w tamtym historycznym dwumeczu zagrali m.in. Robert Szala, Wojciech Rycak, Mirosław Zagrodniczek czy Iwan Polny. Z kolei w sezonie 1996/1997 podopieczni Bronisława Waligóry przegrali z GKS Katowice. W meczu tym zagrali m.in. Ireneusz Suchowierzch, Dariusz Ziółkowski czy Jakub Bilke. W rozgrywkach Pucharu Ligi Hetman dwukrotnie awansował do 1/8 finału: w sezonie 2000/2001 zamościanie ulegli Pogoni Szczecin, a w sezonie 2001/2002 Zagłębiu Lubin.

Hetman w II lidze występował nieprzerwanie przez 11 sezonów. Choć Klub w roku 2010 znalazł się w głębokim kryzysie i był zmuszony wycofać się z rozgrywek, to 5 lat później rozpoczęto proces odbudowy klubu i Hetman powrócił na piłkarską mapę Polski.

Choć to tylko przedstawiona historia Hetmana w pigułce i nie sposób wymienić wszystkich znaczących piłkarzy i trenerów, którzy zdobyli szacunek i uznanie wśród zamojskich kibiców, to nie ma wątpliwości, że drużyna biało-zielono-czerwonych z przeszło 87-letnią historią jest najbardziej zasłużonym klubem w Zamościu i jednym z najbardziej zasłużonych w regionie.

Nasz Klub napisał kawał piłkarskiej historii, a kibice przez wszystkie lata dzięki trójkolorowym przeżyli wiele momentów uniesień i radości. Hetman to marka sama w sobie, rozpoznawalna w wielu zakątkach Polski i duma naszego miasta.