Lubelskie w Nevadzie! Reprezentacja U15 zagra w turnieju Las Vegas Mayor’s Cup 

12/02/2024

Po raz kolejny reprezentacja województwa lubelskiego w piłce nożnej chłopców (U15) wystartuje w międzynarodowym turnieju „Mayor’s Cup – Lubelskie w Nevadzie”. Mistrzostwa w USA rozpoczynają się 17 lutego, a dzisiaj w tej sprawie odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział: marszałek Jarosław Stawiarski, trener drużyny Podlasie Biała Podlaska Maciej Oleksiuk, prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Bartnik oraz zastępca dyrektora Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki UMWL Artur Domański.

„Lubelskie w Nevadzie” to wydarzenie związane z wyjazdem reprezentacji województwa lubelskiego w piłce nożnej chłopców na międzynarodowy turniej Las Vegas Mayor’s Cup. Co roku w rozgrywkach staruje kilkaset drużyn w różnych kategoriach. W tym roku nasze województwo będzie reprezentował rocznik 2009, czyli U15. Do Nevady poleci 18 zawodników reprezentujących pięć klubów: Górnik Łęczna, Podlasie Biała Podlaska, Hetman Zamość, Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski, a także BKS Lublin.

– Lecimy do Las Vegas na zaproszenie konsula honorowego Johna Petkusa, który po raz kolejny zaproponował nam udział w turnieju piłki nożnej. Na miejscu spotyka się kilkaset drużyn, kilka tysięcy młodych piłkarzy i będą ze sobą rywalizować w różnych kategoriach wiekowych. My wypuszczamy złotą osiemnastkę z rocznika 2009. Najważniejsza jest zabawa, czyli gra w piłkę, a przy okazji mamy szansę wypromować województwo lubelskie – mówił marszałek Jarosław Stawiarski. 

Zapis transmisji wideo z konferencji jest dostępny pod tym linkiem.

Głównym celem wyjazdu jest promocja województwa lubelskiego podczas turnieju oraz rozmowy na temat rozwoju współpracy z partnerami ze Stanu Nevada. Przedsięwzięcie od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Mecze rozgrywane są na ponad 50 boiskach, a rozgrywki śledzą na żywo kibice z całego świata, w tym Polonia amerykańska. Harmonogram rozgrywek dostępny jest tutaj

Współorganizatorzy wyjazdu do Nevady

Współpraca Województwa Lubelskiego z partnerami z USA to efekt przyjaznych relacji z konsulem honorowym RP Johnem Petkusem. Współorganizatorem turnieju jest miasto Las Vegas oraz Downtown Las Vegas Soccer Club. Strona amerykańska pokrywa opłaty turniejowe i koszty transportu na miejscu pobytu oraz część kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Na miejscu drużyna z Polski – Lubelskie Team U15 ma szansę na spotkanie z przedstawicielami klubów sportowych z innych krajów. Na boisku trwała będzie rywalizacja, bo każda drużyna chce osiągnąć sukces,  ale w wolnym czasie zawodnicy i trenerzy będą mieli okazję do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń  w kwestiach funkcjonowania klubów, treningów, rozgrywek w swoich krajach.

W programie będzie czas  na wycieczkę i spotkania – w tym z polonią amerykańską – kibicami obecnymi na turnieju, czy też na spotkanie z konsulem J. Petkusem.

Organizatorem technicznym promocji naszego regionu w USA jest Lubelski Związek Piłki Nożnej, którego zadaniem jest również przygotowanie – wyselekcjonowanie najlepszych zawodników reprezentujących województwo. Zawodnicy wyposażeni zostali w eleganckie stroje i gustowne plecaki na których znajdują się elementy promocyjne Województwa Lubelskiego.

,,Warto podkreślić  bardzo dobrą współpracę obu podmiotów od wielu lat – Urzędu Marszałkowskiego  w Lublinie i Lubelskiego Związku Piłki Nożnej’’ – podkreśla prezes LZPN Zbigniew Bartnik.

powołanie do reprezentacji województwa – Lubelskie Team otrzymali:

 1. Adam Hasiuk, Podlasie Biała Podlaska
 2. Jan Urbaniak-Jakubiec, Podlasie Biała Podlaska
 3. Szymon Twarowski, Podlasie Biała Podlaska
 4. Krystian Kołodziejczak, Podlasie Biała Podlaska
 5. Emil Sosnowski, Podlasie Biała Podlaska
 6. Szymon Lewczuk, Podlasie Biała Podlaska
 7. Kuba Wilk, Górnik Łęczna S.A.
 8. Dawid Kłos, Górnik Łęczna S.A.
 9. Wiktor Samonek, Górnik Łęczna S.A.
 10. Bartosz Stankiewicz, Górnik Łęczna S.A.
 11. Bartłomiej Kamieniecki, Górnik Łęczna S.A.
 12. Maksym Rabaniuk, Górnik Łęczna S.A.
 13. Paweł Piotrowski, Górnik Łęczna S.A.
 14. Kamil Puzio, Górnik Łęczna S.A.
 15. Tomasz Stachorzecki, Górnik Łęczna S.A.
 16. Kornel Porczyński, Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski
 17. Gabriel Mazur, BKS Lublin
 18. Daniel Waszczuk, Hetman Zamość

Kadra kierownicza:

 1. Maciej Oleksiuk, Podlasie Biała Podlaska/trener
 2. Patryk Węcławski, Górnik Łęczna S.A./trener
 3. Michał Stefaniak/szef ekipy

* W składzie reprezentacji Lubelskie Team U15 w klubach Podlasie Biała Podlaska i Górnik Łęczna S.A. znajdują się zawodnicy – wychowankowie klubu oraz zawodnicy transferowani – wywodzący się z innych klubów w województwie lubelskim w tym z klubów:
Frasatti Fajsławice, Motor Lublin, Dubler Opole Lubelskie, Gaudium Zamość, Dubler Opole Lubelskie, KS Wisła Józefów, Hetman Zamość

Las Vegas Mayor’s Cup w 2022 roku

W październiku 2022 roku reprezentacja Województwa Lubelskiego U-16 zajęła 2. miejsce w międzynarodowym turnieju. W historii turnieju udział wzięły trzy drużyny reprezentujące barwy biało-czerwone: Wisła Kraków, Legia Warszawa oraz FKS „Stal” Kraśnik. Podopieczni Konrada Szmyrgały reprezentujący barwy FKS „Stal” Kraśnik najpierw ponieśli trzy porażki podczas fazy grupowej, ale na pożegnanie z turniejem wygrali z Utah Storm 2:1. Dzięki temu zajęli 25. miejsce na 64 zespoły w kategorii wiekowej do lat 16. Turniej został rozegrany w dniach 28-30 października 2022 roku. W zawodach wzięły udział 434 drużyny (322 drużyny chłopców, 112 drużyn dziewcząt) między innymi z Brazylii, Kanady, Ekwadoru, Hondurasu, Meksyku, Polski oraz szesnaście stanów USA.

źródła:

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego / lubelskie.pl
informacja własna/Biuro Prasowe LZPN

NASTĘPNY MECZ

Tabela