200 dni nowego Zarządu

07/07/2023

Prezes K.S. Hetman Zamość, Krzysztof Rysak, podsumowuje pierwsze półrocze pracy nowego Zarządu oraz kreśli plany na najbliższy sezon.  

Panie Prezesie minęło ponad 200 dni odkąd trzymacie w swoich rękach stery klubu. Jaki to był czas?

– Przede wszystkim to był czas wytężonej pracy całego zarządu i grupy wspierającej w osobach Marka Pogódzia, Tadeusza Lizuta i Piotra Welcza za co wszystkim bardzo serdecznie dziękuję. Ta grupa  dziesięciu osób bardzo sumiennie i starannie, a przede wszystkim pro bono, pracuje na co dzień aby przywrócić dawny blask Hetmana. Pracy i spraw do załatwienia w tym okresie było bez liku. Na szczęście jest nas wielu „grających do tej samej bramki” i dzięki temu mogliśmy dać radę przerobić ten nawał spraw i kwestii.

Jakie sprawy z Pana punktu widzenia były priorytetowe po objęciu władzy w Hetmanie?

– Zdecydowanie poprawa sytuacji sportowo – organizacyjnej i zapewnienie stabilności finansowej. Podczas zebrania walnego wyborczego byliśmy zapewniani przez moją poprzedniczkę, że klub nie posiada aktualnych przeterminowanych zobowiązań, co wkrótce okazało się nieprawdą. Oprócz zaległości wynikających z działalności poprzednich form prawnych Hetmana, o których wiedzieliśmy, doszły zobowiązania ostatniego zarządu w wysokości ok. 100 tys. złotych. Redukcja zadłużenia wynikającego z ostatnich lat działania poprzedników KS oraz klubu AMSPN stała się celem nadrzędnym, gdyż było już kilka spraw zgłoszonych do LZPN, które w ogóle mogły uniemożliwić dalsze funkcjonowanie klubu. Druga sprawa to budżet. Biorąc pod uwagę te zaległości oraz bieżącą działalność musieliśmy skupić się na poszukiwaniu sponsorów, którzy pomogą nam przetrwać ten trudny czas. Zdawaliśmy sobie sprawę, że sama dotacja miejska nie wystarczy do osiągnięcia celu. Dzień po dniu wszyscy przeprowadzaliśmy dziesiątki rozmów i spotkań celem pozyskania darczyńców, nie tylko w regionie ale i w Polsce. Trzeci temat nad którym pochyliliśmy się na samym początku to sprawy sportowe. Dokonaliśmy niezbędnych korekt w sztabie szkoleniowym drużyny seniorów oraz w samej kadrze, co jak widać w efekcie końcowym przyczyniło się do podniesienia poziomu sportowego tej drużyny.

Sprawy związane z zadłużeniem jak widać są bardzo istotne. Co konkretnie udało się zrobić z tym „gorącym kartoflem”?

– Odbyliśmy szereg rozmów z naszymi wierzycielami. W dużej mierze chciałbym podziękować im za empatię dotyczącą sytuacji w jakiej znalazł się Hetman. Wielu z nich zgodziło się na redukcję zobowiązań i rozłożenie ich na raty. Efekt jest taki, że na 30 czerwca udało nam się zrestrukturyzować lub fizycznie spłacić kwotę ponad 150 tys. złotych i na ten moment mamy uregulowane wszystkie bieżące zobowiązania, a kasa klubu nie jest pusta. Na drugie półrocze mamy ujętą w budżecie spłatę kolejnych ponad 90 tys. złotych. Finalnie na koniec roku może się okazać, że przez rok uda nam się zredukować ok 250 tys. złotych zadłużenia. Niestety, na przyszły rok jeszcze również pozostanie nam jakaś kwota do całkowitej restrukturyzacji. Jest to jednak bardzo ważna kwestia, aby Hetman stał się stabilnym, wiarygodnym klubem zarówno dla piłkarzy, jak i firm współpracujących.

Jeśli chodzi o sprawy sportowe to niewątpliwie fakt połączenia KS i AMSPN był kwestią kluczową, która zdeterminowała całość zagadnienia. Czy wszystko udało się zrobić jeśli chodzi o właściwe szkolenie w Zamościu?

Zdecydowanie nie. To zbyt krótki czas aby tak się stało. Sam fakt połączenia klubów był szalenie istotny, aby móc stworzyć podwaliny pod prężnie działającą Akademię szkolącą w sposób profesjonalny młodych adeptów piłki nożnej w Zamościu. Ważną kwestią było też połączenie tego szkolenia z innymi dwoma klubami w Zamościu zajmującymi się piłką młodzieżową. Udało nam się porozumieć AP Football Academy i wypracować zakres naszej współpracy. Ubolewam jednak nad tym, że klub Gaudium nie widzi w nas do końca partnera do rozmowy o tym, jak podnieść poziom szkolenia w Zamościu. Jeśli chodzi o samą Akademię to podczas tej przerwy skupiamy się na weryfikacji kadry trenerskiej . Cieszymy się bardzo chociażby z tego, że do pracy u nas powraca z całą swoją grupą trener Rafał Turczyn. Nie może być w przyszłości takiej sytuacji, że z różnych przyczyn jakaś grupa wraz z trenerem odchodzi do konkurencyjnego klubu.   

Wracając do sponsorów wiele się udało. Nie mniej jednak pracy w tym zakresie jest dalej wiele?

– Na pewno tak. Dużo udało nam się pozyskać sponsorów globalnych. Chylimy czoła przed naszym strategicznym sponsorem czyli spółką LHS, która zaufała nam i naszemu projektowi, decydując się na zwiększenie finansowania. Codziennie ktoś z naszej grupy prowadzi rozmowy z nowymi potencjalnymi sponsorami, które wkrótce mam nadzieję doprowadzą do finalizacji. Niemniej jednak nadal obserwujemy małe zaangażowanie, a tym samym brak zaufania lokalnych firm. To jest trochę smutne, ale z pewnością w dużym stopniu wynika z ostatniej historii Hetmana. Mam nadzieję, że mimo wszystko obserwują nas, to co robimy i w niedalekiej perspektywie zdecydują się pomóc Hetmanowi. Chcemy również nadal rozwijać nasz marketing – nie zdradzając zbyt wielu szczegółów mogę powiedzieć, że jeszcze przed startem sezonu będziemy mieć dla naszych Kibiców małą niespodziankę.

W tym miejscu nie sposób wspomnieć o wspaniałym sponsorze jakim jest Klub 100…

– To fantastyczne jak ten klub się rozwinął . Siedemdziesięciu członków stanowi realny comiesięczny przychód do budżetu klubu, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy niewątpliwą przyjemność z cyklicznych spotkań z tymi osobami, które organizujemy. Na tych spotkaniach informujemy klubowiczów o aktualnej sytuacji i o tym co planujemy w przyszłości.  Przed startem sezonu w sierpniu odbędzie się kolejne, o czym z pewnością Państwa poinformujemy. Chcemy, aby do końca roku Klub ten osiągnął tytularną liczbę 100. Zapraszamy już teraz do dołączenia do tego elitarnego grona. 

Za chwilę start przygotowań do nowego sezonu. Jakie pomysły i plany jeśli chodzi o drużynę seniorów?

Jaki jest cel to chyba nie trzeba mówić – musimy się wydostać z tej ligi. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 90-ciolecia i najlepszym prezentem dla jubilata może być tylko awans. Dlatego też wspólnie z trenerem weryfikujemy kadrę. Chcemy dołączyć do obecnej kadry 4-5 doświadczonych zawodników, którzy z naszą wspaniale rozwijającą się młodzieżą będą w stanie zrealizować cel. Mi pozostaje zaprosić wszystkich kibiców na nasze mecze. Bądźcie naszym dwunastym zawodnikiem i wspomagajcie nas i nasz klub.

Rozmawiali: Piotr Łaszkiewicz i Krzysztof Rycaj

NASTĘPNY MECZ

Tabela