Rok pracy nowego Zarządu

22/12/2023

2 grudnia minęła pierwsza rocznica objęcia sterów Hetmana przez nowe władze. W rozmowie Prezes Krzysztof Rysak podsumowuje, jak od tego czasu zmienił się Hetman. Oprócz kwestii stricte sportowych, z wywiadu dowiecie się także, jak wygląda bieżąca sytuacja Klubu i Akademii. Wiele ciekawych liczb, największe wyzwania, plany i pomysły na przyszłość. Jest też o tym, czego nie udało się zrobić i nad czym Zarząd będzie mocno pracować w 2024 r. Gorąco zachęcamy do lektury.  

Za nami pierwszy rok działalności nowego Zarządu. W Klubie doszło do fundamentalnych zmian na każdej płaszczyźnie, ale zacznijmy od najważniejszego, czyli tego co na boisku. Jak ocenia Pan minioną rundę w wykonaniu Hetmana? 

– Myślę, że powinniśmy wszyscy być zadowoleni z wyniku jaki osiągnęła na koniec rundy jesiennej drużyna Hetmana. Pierwsze miejsce na półmetku rozgrywek i pięciopunktowa przewaga nad Huczwą Tyszowce pozwala na w miarę spokojne przygotowywanie się do rundy rewanżowej. Jedyna porażka na własnym boisku z Pogonią Łaszczówka jest przestrogą, z której musimy wyciągnąć odpowiednie wnioski. Jednak zdecydowana większość spotkań była rozegrana na wysokim poziomie i praktycznie w każdym z nich byliśmy stroną dyktującą warunki gry. Uważam, że powinniśmy włożyć więcej pracy w finalizację akcji, jak również w tej fazie gry wprowadzać większą ilość zawodników w pole karne, gdzie prawdopodobieństwo zdobycia bramki jest zdecydowanie wyższe.

Czy cel, jakim jest awans do IV ligi, pozostaje niezmienny? 

– Tak, zdecydowanie, postawiliśmy sobie taki cel i mam nadzieję, że zostanie on zrealizowany. Jestem również pewien, że kilkupunktowa przewaga nad pozostałą stawką drużyn jest na tyle znikoma, że tylko maksymalna koncentracja i ambitna postawa piłkarzy w każdym spotkaniu, bez lekceważenia przeciwnika pozwoli na jego realizację.

Czy zima będzie czasem na roszady kadrowe w pierwszej drużynie?

– Nie planujemy wielkich zmian, ponieważ generalnie jesteśmy bardzo zadowoleni z obecnej kadry. Jeśli pojawią się transfery do klubu, to już z myślą o perspektywie wzmocnienia w IV lidze. 

Przejdźmy do kwestii organizacyjnych. Co udało się zrobić w ciągu mijającego roku?

– Nie wiem od czego zacząć, bo tak dużo było tych działań. Po pierwsze, w sposób demokratyczny w grudniu przejęliśmy stery władzy w Klubie. Udało nam się doprowadzić do połączenia z klubem AMSPN Hetman. Później napotykaliśmy same problemy – od usankcjonowania Stowarzyszenia K.S Hetman Zamość w strukturach PZPN, po zaległości pozostawione przez byłe zarządy wobec Urzędu Skarbowego, ZUS i piłkarzy czy trenerów. Odrębną sprawą były „stare” zaległości wobec wierzycieli, którzy zgłaszali się do nas praktycznie z dnia na dzień. Sytuacja w Klubie w tym czasie była dramatyczna. Udało nam się zredukować zadłużenie poprzez rozmowy z wierzycielami i podpisaniem z nimi ugód. Potrafiliśmy przekonać do współpracy z nami kilkunastu sponsorów i partnerów, bez których nie dalibyśmy sobie rady. Reaktywowaliśmy wspaniałą inicjatywę „Klub 100”, która rozwinęła nam się bardzo fajnie i dziś mogę śmiało powiedzieć, że to też jest nasz kluczowy sponsor, w liczbie ponad 70 członków.

 Jakie były priorytety w zarządzaniu klubem przez Pana?

– Od pierwszych dni naszym „ oczkiem w głowie” stała się Akademia i jej rozwój. Bardzo mocno inwestowaliśmy w nią w ciągu roku i dalej też nic się nie zmieni w tej materii. Przychodząc w grudniu zastaliśmy 166 młodych adeptów piłki nożnej w naszym klubie. Dziś mamy ich już prawie 250, zatem ewidentnie widać, że idzie to we właściwym kierunku. Zweryfikowaliśmy wstępnie kadrę trenerską i inwestowaliśmy w szkolenia dla trenerów. To właśnie właściwe funkcjonowanie szkolenia w Akademii będzie decydowało w przyszłości, jak będzie się rozwijała drużyna seniorów. Drugim ważnym priorytetem, którym kierowaliśmy się to był aspekt ekonomiczny. Podeszliśmy do funkcjonowania klubu stricte biznesowo. Działaliśmy przez cały rok na ściśle opracowanym na początku działania budżecie. Dyscyplina budżetowa z miesiąca na miesiąc była świętością. Dzięki takiemu podejściu możemy się pochwalić, że realizacja tego budżetu na poziomie ponad 1,3 mln złotych w ciągu roku 2023 nie wiąże się z żadnym deficytem. Odbyło się to oczywiście na zasadzie analizy i cięć pewnych obszarów, które zostały zdiagnozowane biznesowo, jako nieopłacalne dla klubu i wymagające redukcji bądź rezygnacji. Tak będzie chociażby w przyszłym roku z przychodami z programu certyfikacji PZPN, z których w kolejnym roku po prostu zrezygnujemy. Po analizie ekonomicznej okazuje się, że koszty wymierne i niewymierne związane z certyfikacją są wyższe niż przychód do budżetu z tego tytułu. Pójdziemy własną drogą szkolenia młodzieży z zachowaniem odpowiednich standardów i systemów jego monitorowania i oceniania. To już jest moja rola jako koordynatora szkolenia. Odbyliśmy spotkania w Akademii Beniaminka Krosno i Legii Warszawa. Przywieźliśmy stamtąd wiele pomysłów do zaimplementowania u nas, ale zdecydowanie pójdziemy własnym szlakiem bez narzucania nam z zewnątrz czegokolwiek.

Czego nie udało się osiągnąć? 

– Nie udało się nam jeszcze porozumieć z żadną szkołą podstawową i ponadpodstawową w kontekście powiązań z właściwym funkcjonowaniem Akademii w obszarze edukacji młodych piłkarzy. Żałujemy, że nie mamy jeszcze 100 członków w tytularnym „ Klubie 100”. Nie udało nam się osiągnąć porozumienia z klubem Gaudium co do współpracy w szkoleniu młodzieży w Zamościu. Pomimo wcześniejszych deklaracji z ich strony, co do przekazywania nam bezpłatnie piłkarzy po ukończeniu wieku młodzika starszego, wycofali się z nich i nie widzą w nas partnerów do dalszych rozmów. Nie otworzyliśmy też własnego sklepiku z pamiątkami klubowymi. To wszystko staje się celem nadrzędnym do działań w roku 2024. Szkoda również, że tak mało firm z Zamościa i okolic pozyskaliśmy jako sponsorów. Mamy nadzieję, że widzą co zrobiliśmy w tym roku dla naszego klubu i będą bardziej ufni i hojni w rozmowach z nami. Nie bierzemy tych pieniędzy do kieszeni gdyż wszyscy działamy pro bono, inwestując swój prywatny czas dla dobra ukochanego Hetmana.

Nad czym obecnie pracuje Zarząd? Jakie kwestie są priorytetem na najbliższy rok?

– To już po części jest zawarte w odpowiedzi na poprzednie pytanie. Natomiast kolejnym ważnym celem pozostaje zamknięcie spraw związanych z zadłużeniem wynikającym z działalności Fundacji KS Hetman, klubu AMSPN i ostatniego zarządu stowarzyszenia KS Hetman. Dzięki ciężkiej pracy i dziesiątkom rozmów udało się zredukować, bądź fizycznie zapłacić naszym wierzycielom kwotę prawie 250 tys. złotych. W roku 2024 musimy dalej zmierzyć się z brakującą do zamknięcia tego tematu kwotą ok. 100 tys. złotych.

Jak obecnie wygląda sytuacja budżetowa Klubu?

– Na rok 2024 zaplanowaliśmy podobny budżet do roku obecnego z tym, że akcenty wydatkowe będą trochę inaczej sprecyzowane. Jest to spowodowane chociażby tym, że w przyszłym roku już nie będziemy musieli wydawać tyle środków na zadłużenie. Będziemy za to mocniej inwestować w Akademię i jej rozwój.

 Czego życzyć Panom w nadchodzącym roku?

– Przede wszystkim zdrowia, cierpliwości i aby rzesza zadowolonych kibiców KS Hetman powiększała się bardzo szybko. Życzymy też sobie minimum 300 adeptów piłki nożnej w naszej Akademii na koniec roku oraz oczywiście awansu do IV ligi naszych seniorów. Mamy też szczególny rok przed nami, gdyż będzie to rok jubileuszu KS Hetman. Nasz kochany „dziadzio” skończy 90 lat. Obchody okrągłych urodzin są zaplanowane na 21 czerwca.

Dziękujemy bardzo za rozmowę.

Rozmawiali: Piotr Łaszkiewicz i Krzysztof Rycaj

NASTĘPNY MECZ

Tabela