25.07.2018

Celem programu jest promowanie i wspieranie jakości szkolenia w klubach IV ligi poprzez premiowanie występów juniorów, a w szczególności wychowanków, w rozgrywkach seniorów. Program polega na przyznawaniu punktów klubom za rozegrane minuty zawodników kwalifikujących się do programu w oficjalnych meczach rozgrywek mistrzowskich. Na zakończenie ligowych rozgrywek mistrzowskich danego sezonu, kluby z największą liczbą punktów zostaną nagrodzone finansowo.

Kluby, które zajmą miejsca 1-5 w klasyfikacji końcowej klubów IV ligi w danej grupie rozgrywkowej, otrzymają nagrody w wysokości:

  1. miejsce – 35 000 zł brutto
  2. miejsce – 25 000 zł brutto
  3. miejsce – 20 000 zł brutto
  4. miejsce – 15 000 zł brutto
  5. miejsce – 5 000 zł brutto.

Zgodnie z Uchwałą, wychowanek to junior zarejestrowany w klubie, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych  sezonów  lub  przez  36  kolejnych  miesięcy  pomiędzy  12.  rokiem  życia  (lub rozpoczęciem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 12. rok życia) i 19. rokiem życia (lub końcem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 19. rok życia).

Co o wprowadzeniu Pro Junior System sądzi przewodniczący wydziału gier Lubelskiego Związku Piłki Nożnej Konrad Krzyszkowski :

– Według mojej opinii obserwując Pro Junior System w wyższych ligach uważam, że jest to bardzo dobry pomysł. Tak jak już zapewne kibice wiedzą taki sam system funkcjonuje od maja minionego roku w trzeciej lidze. Za namową piłkarskich związków i środowiska piłkarskiego Polski Związek Piłki Nożnej postanowił wprowadzić taki sam system w czwartej lidze. Jest to o tyle korzystne dla klubów ponieważ beneficjenci tego systemu skorzystają dość mocno finansowo. Za zajęcie pierwszego miejsca przeznaczone jest trzydzieści pięć tysięcy złotych. Jest to w mojej ocenie dość dużo. „Zmusi” to też kluby do stawiania na swoich wychowanków. Różnica w systemie w czwartej lidze jest taka, że nie bierzemy pod uwagę młodzieżowca, tak jak w wyższych ligach a juniorów, zawodników do lat dziewiętnastu. Podwójnie punktowany będzie wychowanek, który minimum trzy sezony rozegrał w danym klubie. Myślę, że dzięki temu szansę gry dostanie więcej młodych zawodników. Dzięki temu tak zwane „armie zaciężne” będą mniej propagowane w klubach czwartej ligi. Kolejną dobrą cechą tego systemu jest to, że aby uzyskać środki z tego systemu drużyna musi utrzymać się w lidze. Nie może być tak, że zostanie stworzony zespól z młodych zawodników a w ślad za tym nie idzie poziom sportowy. Jeżeli drużyna nie utrzyma się w lidze to kolejny klub z listy występuje po przeznaczone środki. Na całą czwartą ligę w Polsce przeznaczone jest milion sześćset tysięcy złotych, a kto wie czy w kolejnych latach środki nie będą zwiększane. Pozostaje nam się tylko cieszyć, że już w tym sezonie ten system zostanie wprowadzony.

grafika: www.laczynaspilka.pl