90 lat tradycji

14/04/2024

14 kwietnia to ważna data całej społeczności Hetmana. Urodziny obchodzi najstarszy klub sportowy w Zamościu, ale czy wiecie, jak wyglądały początki piłki nożnej w naszym mieści?
 
Choć to Hetman jest najstarszym i najbardziej zasłużonym klubem sportowym w Zamościu, to warto zaznaczyć, że pierwsza piłkarska drużyna w Zamościu powstała już w 1920 r. Jak to bardzo często w owych czasach bywało, powstała przy wojsku – dokładniej batalionie zapasowym 9 p.p. i 23 p.p. Wojskowy Klub Sportowy Zamość, bo tak nazywała się drużyna, przystąpił do rozgrywek w 1921 r. zaś 3 lata później awansował nawet do lubelskiej A klasy (najwyższy poziom okręgowy, mistrzowie okręgów uzyskiwali awans do turnieju o tytuł Mistrza Polski). Mecze „wojskowych” cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Zamościa, jednak w miarę upływu lat wartość sportowa zespołu osłabła, a jego istnienie przerwał wybuch wojny. Co ciekawe, w latach 20-stych istniały także w Zamościu dwa kluby Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego – Makkabi i Szomrijah.
 
Początki Naszego Hetmana to kwiecień 1934 r. Za dokładną datę powstania przyjęło się uznawać 14 kwietnia, jednak trzeba przyznać, że nie ma ona jednoznacznego potwierdzenia. Wtedy to w zamojskim Związku Strzeleckim odbyło się zebranie pod przewodnictwem wicestarosty, doktora Kornela Dawidowicza. Podczas zebrania, z inicjatywy Tadeusza Machlarza, padła propozycja założenia klubu piłkarskiego. Obecni na zebraniu mecenas Zubowicz i rejent Krauze wyasygnowali prywatnie spore kwoty na działalności klubu. Zebrani jednogłośnie zaakceptowali nazwę „Hetman”, zaś jego oficjalna nazwa brzmiała Klub Sportowy Związku Strzeleckiego „Hetman”. Barwami klubowymi stały się biały, zielony i czerwony. Sam Tadeusz Machlarz został sekretarzem klubu, jego trenerem i kapitanem drużyny, zaś prezesem mianowano wicestarostę Kornela Dawidowicza.
 
Co ciekawe, w pierwszym meczu Hetman pokonał wspomniany już wcześniej WKS aż 4:1. Z czasem do sekcji piłkarskiej dołączona została sekcja bokserska, kajakowa, marszów forsownych oraz koszykarska. Jednakże to piłkarze odnosili największe sukcesy, awansując w 1937 roku do wspomnianej już wcześniej klasy A (najwyższej klasy wojewódzkiej). Wcześniej, bo 23 lipca 1936 roku, miał miejsce słynny mecz z III Kerulet Budapeszt. Był to czołowy węgierski zespół, a warto pamiętać, iż Madziarzy byli wtedy światową piłkarską potęgą. Mecz oglądało 3 tysiące kibiców, a Hetman uległ zespołowi z Budapesztu aż 1:11. Do Zamościa zapraszano w tamtych czasach również czołowe drużyny lwowskie, m. in. Hasmoneę i Pogoń. Z kolei zespół Hetmana wyjeżdżał na mecze wyjazdowe do Lublina, Wilna czy Lwowa. Niestety, w 1938 roku Hetman spadł do niższej klasy rozgrywkowej (B), zaś rok później rozwój naszego klubu przerwała wojna…
 
Opracowano na podstawie https://zamosciopedia.pl oraz książki „Zamojszczyzna miedzy bramkami” autorstwa Andrzeja Kędziory i Krzysztofa Radziejewskiego.

NASTĘPNY MECZ

Tabela